OpenOffice.org

Začal jsem používat OpenOffice, j dříve jsem používal NeoOffice, oba dva kancelářské balíky se řadí do skupiny open source. Někteří lidé tímto softwarem opovrhují a hanlivě ho nazývají software pro chudé. Asi vycházejí z toho, že pokud je něco zadarmo, tak je to špatné, nefunkční atd. Přitom si většina těchto "uživatelů" vůbec neuvědomuje několik základních věcí. V první řadě vidím velkou výhodu u open source produktů ve velkém počtu lidí, kteří můžou doplňovat produkty o své "nástavby" a tudíž se třeba českého prostředí dočkáme dříve než u komerčního produktu. Druhý fakt je, že na vývoji může spolupracovat kdokoliv a tak je vývoj aplikace daleko rychlejší a flexibilnější. A hlavně, co si budeme povídat asi nejdůležitějším faktem zůstává, že je to zadarmo a legální!

Proč jsem přešel z komerčního/placeného produktu na nekomerční/neplacený?
Měl jsem k tomu několik důvodů, v první řadě mě štvalo, že česká lokalizace MS balíku pro OS X má značné zpoždění (v dnešní době je již v prodeji) a že si člověk koupí aplikaci a pak ještě musí platit za doplňky. Dále jsem si uvědomil, že nechci platit za něco co nepoužívám každý den, zvláště když to nepoužívám ke komerčním účelům. A hlavně z celého MS balíku využiji asi tak třetinu. Myslím si, že kdyby se každý uživatel zamyslel nad tím co vlastně potřebuje, tak zjistí že legální cesta například přes OpenOffice je pohodlně schůdná.

Proč jsem přešel z balíku NeoOffice na OpenOffice?
OpenOffice má pro mě momentálně jednu nespornou výhodu. Ta výhoda se jmenuje kompletní české prostředí a s tím spojené dělení slov a kontrola chyb. Jinak bych řekl, že výše jmenované produkty jsou zhruba stejné. V obou produktech jde otevřít velká škála duhů dokumentů včetně nejnovějšího MS formátu.
Starší záznamy...